Obchodný dom Avion – Poznáte aj ten starý?

Zdieľať

Starý Avion je obytný a obchodný dom situovaný na Americkom námestí, ktoré je významnou dopravnou križovatkou v Bratislave. Po výstavbe obchodného domu v rokoch 1930 až 1931 sa Avion stal hneď orientačným bodom a symbolom Bratislavy. V tej dobe sa spolu s Manderlákom, prvým mrakodrapom v Československu, výrazne zapísali do tváre modernej Bratislavy. 

Obytný dom vznikol na základe menšej súťaže, ktorá sa konala v roku 1929. Zúčastnili sa jej Klement Šilinger a Josef Marek, ktorý bol poverený vypracovaním výsledného projektu. Obaja architekti však pri výstavbe spolupracovali.

Aktuálne na prízemí nájdeme 25 predajní a šesť vchodov do bytovej časti. V Avione sa nachádza spolu 118 jednoizbových až štvorizbových bytov.

Avion si prešiel mnohými obdobiami, od chátrania až po rôzne rekonštrukcie. Dnes sa tešíme, že ešte stále plní svoju funkciu.

Starý Avion - Americké námestie

Aj keď ako realitná kancelária pôsobíme v rôznych mestách Slovenska (Bratislava, Senec, Trnava a Záhorie), naše sídlo je v Bratislave. Preto sme sa rozhodli Vám takýmto spôsobom ukázať rôzne zaujímavé budovy, ktoré sa tu nachádzajú a tým Vám rozšíriť obraz o architektúre mesta. Ak Vás takýto obsah zaujíma a chcete vidieť viac budov nachádzajúcich sa v Bratislave a okolí, nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach – FacebookInstagram a Linkedin.

Máte otázku? Pokojne nám napíšte.