Realitný trh v roku 2020 – kúpiť, predať, alebo počkať?

Zdieľať

Minulý rok 2019 bol na realitnom trhu veľmi dynamický a preto, ak rozmýšľate nad kúpou, prípadne predajom nehnuteľnosti určite vás bude zaujímať čo sa v aktuálnom roku 2020 na realitnom trhu môže stať.

Aj v roku 2019 platilo, že ceny nehnuteľností rástli. Častokrát bolo skloňované slovo kríza, alebo realitná bublina. Už minulý rok som sa často vyjadroval, že tieto vyjadrenia nepovažujem za príliš šťastné a už vôbec nie rozumné. Trh sa správal a rovnako aj dnes správa celkom logicky. Na samotnú cenu nehnuteľností a jej vývoj bude mať vždy zásadný vplyv dopyt a ponuka. Preto ak sa chceme baviť o predpokladanom vývoji cien je potrebné sa pozrieť na to, čo bude ovplyvňovať samotný dopyt a ponuku.

Ponuka je limitovaná. Ku koncu roku 2019 bolo na trhu v ponuke 2047 bytov v novostavbách, čo je asi 40% oproti ponuke bytov v rokoch 2016 – 2017. Príčinou je zdĺhavý proces pre developerov pri vybavovaní stavebného povolenia a všetkých ostatných povolení. Čo sa týka ponuky tak teda platí, že dnes je ponuka nových bytov výrazne menšia ako tomu bolo v minulých rokoch. Táto skutočnosť ma jednoznačne vplyv na stúpajúcu cenu nehnuteľností.

Cena nehnuteľnosti v EUR/m2

Samotný dopyt je ovplyvnený rôznymi faktormi. Neustále zdôrazňujem veľmi dôležitý faktor, na ktorý veľa ľudí zabúda. V súčasnosti platí, že generácia „husákových detí“ je dnes v produktívnom veku, čiže kúpna sila dnešnej produktívnej generácie je výrazne vyššia. Druhým rovnako dôležitým faktorom je skutočnosť, že pokiaľ sme si mysleli minulý rok sú hypotekárne úvery so svojim úrokmi na minimách, tak dnes sme svedkami toho, že sme sa mýlili. Ponuky bánk dnes začínajú na 0,5%. Napriek tomu, že NBS na konci roka 2019 sprísnila pravidlá pre poskytovanie hypoték, tak dôležitým faktorom sú rozhodne nízke úrokové sadzby.

Okrem samotnej ponuky a dopytu, je nutné spomenúť rovnako dôležitý faktor, ktorý sa podpisuje na stúpajúce ceny a tým je inflácia. V roku 2019 priemerná cena bývania vzrástla oproti roku 2018 o 7,5%, čo bol najrýchlejší rast od roku a veľa analytikov nevylučuje, že by v roku 2020 rast mohol byť dokonca aj dvojciferný.

Predať, kúpiť, alebo si počkať???

Pokiaľ sa budeme baviť o predaji, je potrebné si uvedomiť, že predajnosť nehnuteľnosti zásadne ovplyvňujú 3 faktory : lokalita, dispozícia a cena. Preto ak rozmýšľate nad predajom nehnuteľnosti je dobré sa poradiť s odborníkom, ktorý vám dokáže kvalifikovane poradiť, či s ohľadom na súčasnú situáciu je dobré počkať s predajom, alebo sa do neho pustiť. Rovnako je dôležité, či sa jedná o novostavbu, alebo starší byt v panelovom dome a taktiež je rozhodujúci jeho stav.

V prípade, že plánujete kúpu nehnuteľnosti rozhodne platí, že nemusíte čakať na to kým príde kríza, alebo praskne realitná bublina. Je veľa „odborníkov“, ktorí si myslia, že praskne bublina a ceny padnú o 20-30%. Táto predstava bohužiaľ patrí do kategórie sci-fi. Žiadnu realitnú bublinu tu nemáme a sme od nej na míle vzdialený, čo potvrdzuje aj samotná Národná banka Slovenska.

Riziko realitnej bubliny podľa NBS

Preto platí, že pokiaľ nad kúpou rozmýšľate, mali by ste prestať rozmýšľať a rovno sa pustiť do hľadania správnej nehnuteľnosti. Výhodou pre vás je, že si môžete aktuálne požičať peniaze od banky naozaj s historicky najnižším úrokom. Pokiaľ budete s kúpou čakať, tak si môžete byť istý, že kúpna cena za ktorú nehnuteľnosť kúpite bude určite vyššia.

Či už budete predávať, kupovať, alebo nad jednou z možností minimálne rozmýšľať nechajte si poradiť poradiť od profíka, môžete sa vždy dozvedieť dôležitú informáciu, ktorá vám v rozhodovaní môže pomôcť a byť pre vás veľmi dôležitá.

Peter Vizváry

Máte otázku? Pokojne nám napíšte.