Pamätník a cintorín Slavín v Bratislave

Zdieľať

Slavín je monumentálny pamätník s cintorínom, na ktorom je pochovaných 6,845 sovietskych vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy a okolia v apríli 1945. Projekt mal na starosti architekt Ján Svetlík a jeho výstavbu dokončili v roku 1960. O dva roky na to bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Schodiskom sa vystupuje k cintorínu so šiestimi hromadnými a 278 individuálnymi hrobmi. Hlavnú a dominantnú časť pamätníka tvorí obradná sieň, ktorej súčasťou je 39,5 metrov vysoký monument v tvare obelisku, kde na vrchole sa nachádza 11 metrová socha sovietskeho vojaka vztyčujúceho bojovú zástavu nad oslobodenou krajinou. Na základových stenách sú názvy slovenských miest, ktoré boli Červenou armádou oslobodené, počas jej postupovania na západ v rokoch 1944 a 1945.

Budovy 37 of 39
Slavín – Bratislava

Okolie Slavínu

Pamätník obklopuje park, v ktorom sú zasadené dreviny prinesené z rozličných oblastí bývalého Sovietskeho zväzu, ako aj mnoho ďalších súsoší od popredných slovenských sochárov. Okolie Slavína je taktiež veľmi príjemným miestom na prechádzku. Z východnej terasy poskytuje strhujúci výhľad na celé mesto.

Aj keď ako realitná kancelária pôsobíme v rôznych mestách Slovenska (Bratislava, Senec, Trnava a Záhorie), naše sídlo je v Bratislave. Preto sme sa rozhodli Vám takýmto spôsobom ukázať rôzne zaujímavé budovy, ktoré sa tu nachádzajú a tým Vám rozšíriť obraz o architektúre mesta. Ak Vás takýto obsah zaujíma a chcete vidieť viac budov nachádzajúcich sa v Bratislave a okolí, nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach – FacebookInstagram a Linkedin.

Máte otázku? Pokojne nám napíšte.