Nový most alebo Most SNP?

Zdieľať

Most SNP (alebo aj Nový most) patrí k hlavným symbolom Bratislavy. Most plní funkciu dôležitej dopravnej tepny, ktorá spája Petržalku so Starým mestom ponad tok Dunaja. Most slúži taktiež peším aj cyklistom. Most SNP informuje farebným osvetlením o tom, aké počasie predpovedajú meteorológovia na nasledujúci deň. Na osvetlenie sa používajú štyri farby. Žltá predpovedá prevažne slnečné počasie, červená prevažne silný vietor a veľmi nepriaznivé počasie, modrá je zase symbolom mrholenia, dažďa a snehu. Zelenú farbu použijú na prevažne zamračené počasie a hmlu bez dažďa.

Aké meno mosta je správne?

Pôvodný názov mosta je Most SNP. V roku 1993 bol premenovaný na Nový most. Tento názov mu vydržal do roku 2012, kedy sa premenoval znova na Most SNP pri príležitosti výročia Slovenského Národného Povstania. V tom roku oslavoval aj 40 rokov od uvedenia do prevádzky. Otvorený pre verejnosť bol 26.08.1972. 

Most SNP
Most SNP – pohľad zo Starého mesta

Most SNP disponuje niekoľkými zaujímavosťami a svojimi vlastnosťami je najvýnimočnejším mostom v Bratislave. Má najväčšie rozpätie mostovej časti zo slovenských mostov. Vďaka tomu si vyslúžil štvrté miesto medzi najväčšími závesnými mostami na svete. Na vrchole mosta sa nachádza vyhliadka vo výške 95 metrov a reštaurácia UFO, ktorá má už od svojho otvorenia svoje výsostné postavenie medzi prestížnymi bratislavskými reštauráciami. Ponúka originálne kulinárske špeciality, pokrmy pripravené s fantáziou a citom pre harmóniu chutí, ktoré sú skutočným zážitkom nie len pre gurmánov. Toto všetko si naviac vychutnávate na unikátnom mieste, vo výške 85 metrov nad hladinou Dunaja s nádherným výhľadom na panorámu mesta. Do UFA premáva rýchlovýťah, ktorý je v jednom ramene pylónu. V druhom ramene sú núdzové schody, ktorých je 430. Je to jediný závesný most v Bratislave a nemá ani jeden pilier v Dunaji. Vďaka svojim výnimočným vlastnostiam bol v roku 2001 vyhlásený za stavbu storočia.  

Aj keď ako realitná kancelária pôsobíme v rôznych mestách Slovenska (Bratislava, Senec, Trnava, Záhorie a Trenčín), naše sídlo je v Bratislave. Preto sme sa rozhodli Vám takýmto spôsobom ukázať rôzne zaujímavé budovy, ktoré sa tu nachádzajú a tým Vám rozšíriť obraz o architektúre mesta. Ak Vás takýto obsah zaujíma a chcete vidieť viac budov nachádzajúcich sa v Bratislave a okolí, nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach – Facebook, Instagram a Linkedin.

Máte otázku? Pokojne nám napíšte.