Michalská brána – symbol Bratislavy

Zdieľať

Michalská brána predstavuje jeden z neodmysliteľných symbolov Bratislavy. V tom čase to bola brána do mesta zo severnej strany. Podobné budovy boli tiež vybudované na ďalších troch stranách, avšak z pôvodne štyroch brán sa zachovala len jedna. Meno dostala podľa kostola sv. Michala a podľa neho pomenovaného predmestia, z ktorého sa Michalskou bránou vchádzalo do mesta.

Michalská brána patrí medzi najstaršie stavby Bratislavy. Je vystavaná v gotickom štýle a bola postavená v 14. storočí a od tej doby bola niekoľkokrát nadstavovaná až dostala svoj konečný vzhľad v 18. storočí. Aktuálna výška je 51 metrov a z balkóna ponúka panoramatický výhľad na hradný vrch, strechy a veže mesta, ako aj na vilovú štvrť v kopcoch.

V priestoroch Michalskej brány sa aktuálne nachádza múzeum zbraní, ktoré oboznamuje návštevníkov s históriou opevnenia mesta, vystavené sú rôzne druhy chladných zbraní, vojenská i turnajová výzbroj a časť múzea je venovaná vývinu strelných zbraní. Súšasťou návštevy múzea je aj vstup na balkónovú vyhliadku na najvyššom poschodí. Pod bránou sa nachádza nultý kilometer so svetovými stranami, ktorý ukazuje vzdialenosť európskych a svetových metropol z nášho hlavného mesta – Bratislavy.

Aj keď ako realitná kancelária pôsobíme v rôznych mestách Slovenska (Bratislava, Senec, Trnava, Záhorie a Trenčín), naše sídlo je v Bratislave. Preto sme sa rozhodli Vám takýmto spôsobom ukázať rôzne zaujímavé budovy, ktoré sa tu nachádzajú a tým Vám rozšíriť obraz o architektúre mesta. Ak Vás takýto obsah zaujíma a chcete vidieť viac budov nachádzajúcich sa v Bratislave a okolí, nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach – Facebook, Instagram a Linkedin.

Máte otázku? Pokojne nám napíšte.