Lekáreň u Salvátora

Zdieľať

Známy dom s lekárňou dal v roku 1904 postaviť lekárnik Rudolf Adler. Mobiliár lekárne je z roku 1727. Začiatkom 20. storočia nábytok Rudolf Adler odkúpil a zariadil s ním lekáreň. Vzácny barokový lekárenský nábytok sa dnes bohužiaľ už nachádza v súkromnom vlastníctve. Lekáreň u Salvátora slúžila dlhé roky, až sa jej osudným stal kapitalizmus v roku 1995. Mobiliár bol odvezený a odvtedy boli jej priestory pre verejnosť neprístupné. Keď mesto po dlhom čase konečne získalo vlastníctvo aj druhej polovice domu, tak v roku 2020 v priestoroch lekárne nainštalovalo výstavu, ktorá má aspoň pomocou starých fotografií pripomenúť atmosféru výnimočných priestorov.

lekaren u salvatora

Na fasáde budovy je kamenná socha Krista Spasiteľa. Prízemie kde sa nachádzala lekáreň je opustené a na vyšších podlažiach sa nachádza 10 nájomných bytov.

Aktualizácia 11/2021: Mobiliár sa od doterajšieho majiteľa – zberateľa Erika Kovácsa vracia naspäť do priestorov Lekárne u Salvátora. Mesto podpísalo zmluvu o kúpe v októbri a magistrát za mobiliár zaplatí 990-tisíc eur. Podľa primátora Matúša Valla by mal byť interiér skompletizovaný do niekoľkých mesiacov.

Aj keď ako realitná kancelária pôsobíme v rôznych mestách Slovenska (Bratislava, Senec, Trnava a Záhorie), naše sídlo je v Bratislave. Preto sme sa rozhodli Vám takýmto spôsobom ukázať rôzne zaujímavé budovy, ktoré sa tu nachádzajú a tým Vám rozšíriť obraz o architektúre mesta. Ak Vás takýto obsah zaujíma a chcete vidieť viac budov nachádzajúcich sa v Bratislave a okolí, nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach – FacebookInstagram a Linkedin.

Máte otázku? Pokojne nám napíšte.