Čo všetko sa dá zvládnuť s realitným profíkom za 12 dní…

Zdieľať

Bol december 2018, kedy ma na základe odporúčania kontaktovala klientka, ktorá mala v pláne kupovať byt v Bratislave. Jej možnosti pri kúpe boli limitované výškou úveru, ktorý si práve vybavovala. Predstava o jej maximálnom rozpočte bola niekde medzi 80.000 eur – 90.000,-. Všetko záviselo od toho v akej výške jej banka schváli úver. Na začiatku sme sa teda bavili o možnosti kúpiť garsónku prípadne 1-izbový na kraji Bratislavy, rovnako tak sme uvažovali, že pokiaľ by chcela 2-izbový byt je možné sa pozrieť na ponuku mimo Bratislavy s tým, že by dochádzala.

Po prvom telefonáte sme sa dohodli, že ma bude klientka kontaktovať keď bude mať úver vybavený, aby sme vedeli v akej maximálnej cene budeme hľadať nehnuteľnosť. Pre konkrétnejšiu predstavu, klientka si s finančným poradcom, ktorého jej odporučil známy vybavoval hypotekárny certifikát vo VÚB banke. Blížili sa vianočné sviatky a záver roku a tak som zavolal klientke, aby som zistil ako sa vyvíja situácia a či už pozná stanovisko banky. Klasický predvianočný zhon zapríčinil to, že klientka nestíhala nič vybaviť ani s pomocou finančného poradcu. Celej veci sa bude mať čas venovať po novom roku. Vravím si v poriadku, bude to vaše bývanie, váš úver. Vianočné sviatky ubehli ako voda, stihli sme osláviť Nový rok. V polovici januára sme telefonovali s klientkou. Pozitívna informácia bola, že v banke už ležala žiadosť a bolo potrebné len počkať 5 dní na jej schválenie. Čakali sme prvý deň aj druhý, rovnako tak tretí a štvrtý, aby sme sa nakoniec po 5 dňoch dozvedeli skutočnosť, že klientke žiadosť o úver zamietli. Samozrejme, že klientka nebola z celej veci nadšená a jej predstava o vlastnom bývaní sa jej pomaly rozplývala. Finančný poradca, ale neváhal klientku utešovať, že nie je dôvod na obavy, lebo on jej nájde iné riešenie v inej banke. Tu je dobré podotknúť, že klientka potrebovala, aby jej banka poskytla úver v plnej výške ceny kupovaného bytu, lebo nemala žiadne vlastné zdroje. Získať od banky v dnešnej dobe úver ktorý, pokryje 100% kúpnej ceny je veľmi naozaj veľmi ťažké.

Uplynul týždeň a po ňom ďalší, ale žiadne riešenie od finančného poradcu neprichádzalo. Prvý februároví týždeň som klientke zavolal, aby som zistil ako sa vyvíja situácia ohľadne jej úveru. Jej odpoveď bola stručná : „Čakám na finančného poradcu, s akým riešením príde tak ako sľúbil.“

Spýtal som sa klientky, či chce naozaj vlastný byt kúpiť a či naozaj chce vyriešiť hypotéku na kúpu bytu. Jej odpoveď bola jednoznačne áno.

7. februára sme sa klientkou stretli, podpísali zmluvu o tom, že ju budem zastupovať pri kúpe nehnuteľností a všetkými súvisiacimi záležitosťami.

Začal som riešiť situáciu ohľadne úveru. Na začiatku bola predstava klientky o byte v celku jednoduchá. Čokoľvek, čo bude v Bratislave a zmestíme sa do ceny. Začal som teda posielať ponuky. Samozrejme, že klientka ponuku celkom dobre poznala, lebo zatiaľ čo čakala na riešenie situácie ohľadne úveru od finančného poradcu, tak sledovala ponuku bytov.

V klientke sa začala opäť prebúdzať jemná skepsa, lebo veľa bytov, ktoré sa jej páčili boli už rezervované. Už sme vedeli že maximálna cena ktorú sme schopní zaplatiť je 90.000 eur. Nasledovali prehliadky. Videli sme krásny byt v Slnečniciach s parkovacím miestom. Podarilo sa mi pre klientku vyjednať zľavu 2000 eur. Majiteľ nehnuteľnosti nebol Slovák a preto komunikácia trvalo asi 2-3 dni než nám zľavu potvrdil. Všetko nasvedčovalo tomu, že ak nám potvrdí zľavu môžeme podpísať rezervačnú zmluvu. Klientka ma prosila, nech už nehľadám a neposielam ďalšie ponuky. Mne to však nedalo. Vedel som, že by ju potešilo, kebyže má dvojgarsónku tak, aby mala kuchyňu s obývačkou oddelenú od spálne. Za sumu 90.000 ale v Bratislave niečo nereálne. Hlavne, ak chcete, aby taký byt bol po rekonštrukcii a pripravený na nasťahovanie.

Ako sa, ale vraví, šťastie praje pripraveným. Chcel som, aby klientka bola čo najviac spokojná, tak som opäť pustil do hľadania. Aj pre mňa to znamenalo, že takmer všetky byty, ktoré splňovali predstavu klientky som už poznal takmer naspamäť. Keď tu zrazu ponuka – 2 izbový byt po kompletnej rekonštrukcii v ružinovskom Prievoze – cena 83.000 eur. Ihneď volám maklérke, ponuka je ešte aktuálna, ihneď dohadujem ešte na ten deň prehliadku. Volám klientke, ani sa jej nepýtam či chce alebo nechce vidieť, len jej oznamujem že sa o 17h stretneme na adrese, že som dohodol prehliadku. Tesne pred prehliadkou ma kontaktoval maklér s bytom v Slnečniciach, že majiteľ súhlasí so zľavou 2000 eur, ktorú sme požadovali.  Videli sme ponúkaný byt a keď som sa po prehliadke pozrel do očí klientke vedel som, že sme našli presne to, čo si predstavovala od prvej chvíle, len to nevedela ani sama presne opísať. Celú vec sme ešte spoločne prebrali. Povedal som jej všetky výhody a nevýhody. Konečné rozhodnutie bolo na klientke. Vedel som, že byt v Slnečniciach nemá šancu. Preto som hneď asi pol hodinu po prehliadke kontaktoval maklérku s bytom v Prievoze, aby som jej oznámil, že máme záujem o podpis rezervačnej zmluvy. Toto celé sa udialo vo štvrtok. Znenie rezervačnej zmluvy sme si ešte v priebehu víkendu odsúhlasili s maklérkou zastupujúcou majiteľa.

19. februára klientka podpísala rezervačnú zmluvu a v čase, keď píšem tento článok tak všetko smeruje k podpisu kúpnej zmluvy.

Čo som chcel týmto článkom povedať? Možno poukázať na to, že keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Na začiatku sa klientka trápila či vôbec dostane nejakú hypotéku. Aj keď veľmi chcela, tak sama moc neverila v úspešný koniec. 2 mesiace sa finančný poradca pokúšal (z môjho pohľadu, nič nerobil) vyriešiť financovanie. Neúspešne. Ja som s klientkou podpísal zmluvu o spolupráci 7. februára a 19. februára mala vybraný byt, vyriešenú otázku hypotéky a podpísanú rezervačnú zmluvu. Stačilo nám 12 dní a klientke sa plní, to čo bolo pre ňu veľmi dlho len nepredstaviteľný sen.

Nakoniec musím povedať, že ja som spokojný veľmi. Vďaka tomu, že spokojná je aj klientka.

 – Peter Vizváry

Máte otázku? Pokojne nám napíšte.