Cena nehnuteľnosti v roku 2021 – bude klesať alebo rásť?

Zdieľať

Rok 2020 bol na celom svete a rovnako tak aj na Slovensku poznačený pandémiou COVID 19. Bude ňou ovplyvnená cena nehnuteľnosti aj v roku 2021?

V momente, kedy sa v marci 2020 tento problém začal týkať aj Slovenska, veľa ľudí očakávalo v spojitosti s výpadkami v ekonomike, že príde radikálny prepad cien nehnuteľností. Mnohí predpovedali prepad cien o 30% až 40%. Je nutné povedať, že toto boli očakávania laickej verejnosti a zbožné prianie potencionálnych kupujúcich. Už keď som na jar písal na túto tému samostatný článok, upozorňoval som na to, že aj pri katastrofickom scenári očakávam maximálne zastavenie rastu cien, prípadne krátkodobý minimálny prepad, po ktorom bude pokračovať ďalší rast cien.

Moje predikcie z jari sa viac-menej naplnili. Príležitosť na nákup lacnejších nehnuteľností sa naskytol na prelome marca a apríla v čase neprehľadnej situácie. Boli to najčastejšie prípady, keď z dohodnutých obchodov odstúpili kupujúci z obáv ďalšieho vývoja a predovšetkým schopnosti splácať svoje hypotéky. Tento čas bol ideálny na nákup nehnuteľností, ak boli kupujúci pripravení predovšetkým s hotovosťou. Sám som s niekoľkými klientami takéto situácie využil na to, aby sme nehnuteľnosti kúpili s výraznejšími zľavami.

Ostatnú časť roka sa situácia na realitnom trhu v tomto smere stabilizovala. Inými slovami stále platí, že dopyt po bytoch či novostavbách, alebo starších bytoch je stále vysoký. Nakoľko je tento dopyt výrazne väčší ako ponuka, tak je logické, že samotné ceny aj v roku 2020 naďalej rástli.

Otázka dopytu je ovplyvnená predovšetkým nízkymi úrokovými sadzbami. Veľká časť kupujúcich nekupuje nehnuteľnosť len z dôvodu riešenia bytovej otázky, ale kúpu vníma predovšetkým ako formu investície, ktorá je bezpečná a v súčasnosti ponúka aj veľmi zaujímavé zhodnotenie. Rovnako dôležitým vplyvom je aj samotná ponuka a tá je stále veľmi nízka, čo je zapríčinené veľmi malým počtom nových bytov.

cena domu 2021

Je viac ako pravdepodobné, že súčasná situácia bude pretrvávať aj v roku 2021, teda ceny nehnuteľností budú aj v tomto roku naďalej rásť. Tempo rastu sa môže o niečo spomaliť z dôvodu, že poklesne aj dopyt kvôli pretrvávajúcej stagnácie samotnej ekonomiky, čo je možné prisúdiť stále situácii s pandémiou COVID 19.

Samostatná kapitola na realitnom trhu je prenájom nehnuteľností, predovšetkým v Bratislave. Z dôvodu minimálneho cestovného ruchu v minulom roku do ponuky dlhodobých prenájmov pribudli byty, ktoré majitelia prenajímali krátkodobo. V tomto segmente platí presný opak ako pri predaji nehnuteľností, teda že ponuka je výrazne väčšia ako dopyt, čoho výsledkom je, že ceny prenájmov zaznamenali výrazný pokles. Návrat cien na úroveň pred pandémiou bude trvať určite niekoľko mesiacov aj v prípade, že situácia okolo pandémie by sa vyriešila veľmi rýchlo. Preto by som bol opatrnejší pri kúpe investičnej nehnuteľnosti za účelom následného prenájmu.

Pokiaľ sa ale na kúpu nehnuteľnosti pozeráte z dlhodobejšieho hľadiska, tak rozhodne platí, že sa jedná o jednu z najbezpečnejších možností ako zhodnotiť svoje financie. Rovnako tak platí, že pokiaľ plánujete kúpu nehnuteľnosti, aby ste vyriešili vlastné bývanie, tak rozhodne nečakajte a pokiaľ nájdete nehnuteľnosť, ktorá vám vyhovuje, tak kúpu neodkladajte, aby ste o pár mesiacov nekupovali výrazne drahšie.

Ak Vás zaujíma cena nehnuteľnosti v roku 2021 a jej vývoj, sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach – na Facebooku, Instagrame a Linkedine.

Máte otázku? Pokojne nám napíšte.