Životné prostredie – Ako ušetriť na energiách?

Zdieľať

Životné prostredie je dnes téma číslo jedna. Každý človek je osobitne zodpovedný za to, ako sa chová k životnému prostrediu. Globálna klíma sa mení a to v dôsledku ľudskej činnosti. Závislosť ekonomík štátov od fosílnych palív, spôsobov využívania pôdy a svetové odlesňovanie zvyšujú koncentráciu skleníkových plynov v atmosfére, čo vedie k zmene svetovej klímy.

Ale ako môžeme prispieť my, na realitnom trhu, k zlepšeniu životného prostredia?

Ekologické a pasívne domy sú v dnešnej dobe čoraz obľúbenejšie a populárnejšie. Ľudia ktorým nie je príroda ľahostajná a chcú byť šetrnejší k našej zemi tento spôsob bývania určite ocenia. Prvotná investícia je väčšia ako pri klasických domoch, avšak postupom času sa náklady určite vrátia. To vďaka tomu, že ekologické domy majú takmer polovičnú spotrebu energie, v porovnaní s bežnými novostavbami.

ako usetrit na energiach
Bosco Verticale, Miláno, Taliansko

Ak ale nemáme v pláne stavať alebo kupovať takýto dom, ako zo svojho domu urobiť ekologickejšie bývanie a ako ušetriť na energiách?

Najväčšia časť tepla uniká cez staré netesniace okná. Keďže okná na domoch tvoria pomerne veľkú plochu, určite treba zvážiť takúto výmenu.

Využitie dažďovej vody býva často opomínaná možnosť. Avšak domácnosť ju vďaka zachytávaniu v nádržiach môže využívať po filtrácii na splachovanie toaliet, pranie bielizne, polievanie záhrady atď. Takýto systém dokáže odhadom ušetriť až 50% spotreby vody.

Solárne fotovoltaické panely sú čoraz populárnejšie a ak bývate v slnečných častiach Slovenska určite aj výhodné. Vyrobená elektrická energia sa dá využiť napríklad na ohrev vody alebo sa dá skladovať v batériách na neskoršie použitie. Aby nebolo tých pozitív príliš málo, tak sa dá požiadať aj o dotáciu.

Spôsobov ako šetriť životné prostredie a vašu peňaženku je samozrejme omnoho viac. Ak však začnete s čo i len jedným odporúčaním, poďakuje vám Vaša peňaženka a hlavne životné prostredie. Ak poznáte iné zaujímavé spôsoby ako sa správať šetrnejšie k našej planéte, prípadne spôsoby ktoré praktizujete Vy, dajte nám vedieť v komentároch.

PODOBNÉ ČLÁNKY

Žiadne súvisiace články
Máte otázku? Pokojne nám napíšte.