10 najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali vedieť skôr, než sa pustíte do predaja svojej nehnuteľnosti

Zdieľať

Ak rozmýšľate nad predajom svojej nehnuteľnosti, prípadne ju už predávate a máte pocit, že sa Vám nie úplne darí podľa Vašich predstáv, potom v nasledujúcich riadkoch nájdete rady a tipy na čo sa treba zamerať.

  1. Stanovenie ceny

Zvykne sa hovoriť, že každá nehnuteľnosť má svojho kupcu. Nie však za každú cenu. Pred predajom si zmapujte v akých cenových reláciách sa pohybujú nehnuteľnosti vo Vašej lokalite. Neporovnávajte ale jablká z hruškami t.j. nemá zmysel porovnávať byt v staršom paneláku v pôvodnom stave bez balkónu s bytom v novostavbe s terasou a garážovým miestom.

  1. Príprava nehnuteľnosti

Vaša nehnuteľnosť je tovar, ako každý iný. A Vy ho chcete predať za čo najlepšiu cenu. Keď pôjdete predať ojazdené auto napr. do bazáru, tak skôr než ho zaradia do svojej ponuky, urobia prípravu na predaj t.j. dôkladne ho umyjú, vyčistia a nalakujú aby vyzeralo čo najlepšie. Rovnako sa treba správať aj v prípade Vašej nehnuteľnosti, ktorú treba poupratovať a zbaviť všetkých zbytočností. Potenciálny záujemca nie je zvedavý na zbierku magnetiek na chladničke, ani na značku kozmetiky na poličke v kúpeľni. Ideálny stav je,  ak nehnuteľnosť pôsobí neutrálnym a útulným dojmom.  Vhodnou inšpiráciou môžu byť fotografie hotelových izieb a apartmánov, ktoré máte možnosť vidieť napr. pri hľadaní dovolenky.

  1. Nafotenie nehnuteľnosti

Z fotografií má byť jasné, aké veľké sú jednotlivé miestnosti. Väčšina  ľudí používa na fotenie telefón. Keď idete fotiť, pamätajte aspoň na jedno základné pravidlo. Fotíme na šírku nie na výšku. Takto sa do záberu dostane čo najviac z priestoru. Ideálne je, ak je z fotiek pochopiteľná aj dispozícia nehnuteľnosti. Pri predaji bytu určite potenciálny záujemca ocení aj zábery spoločných priestorov v dome i fotky samotného domu. Ešte väčšou výhodou môže byť zopár fotiek najbližšieho okolia.

  1. Príprava inzerátu

So všeobecným  textom inzerátu “Predám 3-izbový byt s balkónom v Petržalke po čiastočnej rekonštrukcii” veľa vody nenamútite. Snažte sa nehnuteľnosť opísať čo najkonkrétnejšie tak, aby si predstavu o ňom mohol urobiť naozaj každý. Čím viac informácií v inzeráte uvediete, tým viac zbytočných telefonátov si ušetríte. Pre lepšie pochopenie dispozície bytu, by mal byť súčasťou inzerátu aj pôdorys.

  1. Nepodľahnúť nátlaku

Ak ste zvládli predchádzajúce rady, nehnuteľnosť ste dobre pripravili na inzerciu a stanovili správne cenu, je viac ako pravdepodobné, že Vás kontaktujú záujemcovia a dohodnú si osobnú prehliadku. Pri realizácii prehliadky sa stretnete aj s ľuďmi, ktorí sa budú snažiť dohodnúť sa na veľmi rýchlom obchode a tlačiť cenu smerom dole. Rýchlosť obchodu je však závislá od mnohých skutočností. Financovanie kúpy hotovosťou alebo hypotékou? Vysporiadanie prípadných tiarch? Zákonné lehoty zo strany katastra?  Správne vypracovaná kúpna zmluva? To sú najčastejšie prípady prinášajúce možné prieťahy a preto je dobré nepodľahnúť nátlaku zo strany záujemcov a nepristupovať hneď na prípadné zľavy. Pokiaľ aj záujemca zľavu požaduje, je namieste, aby si ju aj vedel obhájiť (potrebná rekonštrukcia, nedostatky na nehnuteľnosti vyžadujúce si ďalšie investície a podobne).

  1. Byť dostupný

Často sa stretávam s tým, že majitelia bytu zverejnia inzerát a následne odcestujú na dovolenku, služobnú cestu či predĺžený víkend. Prípadne v inzeráte uvedú, aby ich kontaktovali výhradne formou SMS alebo mailom. Ak naozaj chcete predať svoju nehnuteľnosť, vyvarujte sa týmto nezmyslom. Uveďte v inzeráte telefónne číslo, na ktorom Vás môžu záujemcovia kontaktovať. Pokiaľ nemôžete mať telefón pri sebe neustále, napr. kvôli práci, uveďte do inzerátu poznámku, aby Vás kontaktovali napr. po 16-tej hodine. Prípadné prehliadky zrealizujte v čo najkratšom možnom čase a zbytočne ich neodkladajte. Ak Vám niekto zavolá, že chce nehnuteľnosť vidieť v pondelok a vy prehliadku odložíte až na piatok, je veľká šanca, že do tej doby sa záujemca pôjde pozrieť aj na iné nehnuteľnosti a vyberie si inú bez toho, aby videl tú vašu. V takomto prípade platí staré známe pionierske “Vždy pripravený !”

  1. Právny servis

Je viac než pravdepodobné, že ste nevyštudovali právo. Práve z toho dôvodu je vhodné ak necháte právny servis na odborníka. Ale aj v tomto prípade treba byť obozretný. Nie je právnik ako právnik. Určite by som nespoliehal na kamarátske kontakty. Skutočnosť, že je niekto právnik ešte nezaručuje, že je odborníkom na realitné právo. Inak povedané, kardiológ Vám nebude trhať boľavý zub. Ak má niekto vyštudované právo a zameriava sa napr. na trestné alebo rodinné právo, nie je 100 %-ne isté, či dobre vypracuje alebo skontroluje obsah zmluvy v prípade predaja nehnuteľnosti s jej špecifikami. Preto platí, že sa určite oplatí investovať do dobrého právnika, ktorý sa postará o kvalitnú zmluvu tak, aby prebehol celý obchod bezpečne a rýchlo najmä z dôvodu, že nepredávate vec za pár eur, ale nehnuteľnosť v hodnote desiatok až stoviek tisíc eur.

  1. Bezpečná platba a prevod finančných prostriedkov

Súčasťou právneho servisu by mal byť aj vhodne zvolený spôsob úhrady kúpnej ceny. Celý proces prevodu finančných prostriedkov je samozrejme závislý od skutočnosti, či bude kúpna cena hradená prostredníctvom hypotéky alebo v hotovosti. Nakoľko dnes banky už neposkytujú  100% hypotéky, tak platí, že aj v prípade financovania hypotékou bude treba hradiť časť kúpnej ceny vlastnými prostriedkami. V takom prípade je potrebné zvoliť najbezpečnejší spôsob úhrady pre obidve zmluvné strany. Ja osobne odporúčam klientom notársku úschovu. Aj keď je to z rôznych možností tá najdrahšia varianta, tak platí, že je najbezpečnejšia. Viac sa môžete dočítať v mojom blogu.

  1. Mať pripravené pevné nervy a veľa času

Pokiaľ ste dočítali predchádzajúcich 8 bodov, tak Vám gratulujem. Som si takmer istý, že nie všetky informácie Vás úplne potešili. Ale uisťujem Vás, že sú maximálne pravdivé, úprimné a vychádzajú z mojich dlhoročných skúseností. Ani v tomto deviatom bode Vás nepoteším. Predchádzajúcich 8 bodov som napísal veľmi, veľmi stručne. Ak ich chcete dodržať, za cenu aby ste Vašu nehnuteľnosť predali kvalitne, bezpečne a za čo najvyššiu sumu, musíte sa pripraviť na jednu vec. Aj keď predaj nehnuteľnosti vyzerá na prvý pohľad pomerne jednoducho, realita je úplne opačná. Vyžaduje dostatok času predovšetkým na prípravu nehnuteľnosti pred samotným predajom, ale tak isto aj počas jeho priebehu. Je treba byť dostupný, flexibilný a mať dostatok času na prehliadky. Rovnako aj samotná komunikácia s rôznymi záujemcami i už s konečným záujemcom si vyžadujú veľa času, skúseností a niekedy i pevné nervy.

  1. Najlepšia rada na záver

V prípade rozhodnutia neriskovať a predať svoju nehnuteľnosť s istotou, bezpečne kvalitne a za čo najlepšiu cenu, urobíte najlepšie, keď predaj prenecháte odborníkovi. Niekomu,  pre koho je táto práca každodenný chlieb a je na reality odborník. Nemusím to byť práve ja. Na trhu je niekoľko kvalitných maklérov aj keď je žiaľ pravda, že sú v nepomernej menšime oproti veľkému množstvu maklérov, ktorí by túto prácu nemali vôbec robiť.  Vsaďte na referencie, naštudujte si informácie, podľa ktorých si dokážete overiť kvalitu makléra prípadnými otázkami z odboru a v neposlednej rade, by Vám mal maklér sadnúť aj po ľudskej stránke, lebo počas určitej doby budete spolu v dosť úzkom kontakte.

Pri predaji alebo rovnako aj pri kúpe nehnuteľnosti Vám budem držať palce. Ak máte ešte otázku z oblasti realít na ktorú ste nenašli odpoveď, kľudne ma môžete kedykoľvek kontaktovať.

Máte otázku? Pokojne nám napíšte.